Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
to powód jest do myślenia.
Mnożenie, dzielenie to super sprawa,
naucz się tego – to świetna zabawa.
W 2024 roku obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia odbywają się 15 listopada. To już 14 edycja tej międzynarodowej akcji.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia stworzył Andrzej Grabowski – twórca Kart Grabowskiego i wielki pasjonat nauczania matematyki przez zabawę. Jako organizator Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia poszedł o krok dalej, bo tabliczka mnożenia jest przecież taka sama na całym świecie.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie. Ma ona zachęcić uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom, pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
W naszej szkole XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodziliśmy w październiku i listopadzie. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.
Uczniowie grali w Karty Grabowskiego - Tabliczka mnożenia, to karty, które uczą tabliczki mnożenia do 100,
a także pomagają ją utrwalić w trakcie emocjonującej zabawy. Karty te są idealne do gry zarówno w domu, jak
i w szkole.
W klasach 4-8 były rozwiązywane krzyżówki matematyczne pozwalające wyłonić klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując przykłady na czas.
Gratulujemy wszystkim MISTRZOM tabliczki mnożenia!
Najstarsze znane tabliczki mnożenia były używane przez Babilończyków około 4000 lat temu. Używali jednak podstawy 60. Najstarsze znane tabliczki używające podstawy 10, to chińska tabliczka mnożenia dziesiętnego na paskach bambusowych datowana na około 305 r. p.n.e., w okresie Walczących Królestw w Chinach.
Historia sięga czasów starożytnych, a za twórcę tego sposobu zestawienia wyników mnożonych liczb uważa się Pitagorasa. Jest to więc metoda znana od dawna, a powszechne wykorzystywanie jej do dzisiaj to niewątpliwie dowód skuteczności. Warto jednak dodać, że nie tylko Pitagoras wymyślił tabliczkę mnożenia.