• Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup książek do naszej biblioteki

          Z radością i satysfakcją informujemy, że wniosek złożony przez naszą szkołę w listopadzie 2018r. przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016 – 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. 

          Oznacza to, że możemy za 3.100zł kupić nowych książek do biblioteki szkolnej. W celu umożliwienia wszystkim zainteresowanym – UCZNIOM, RODZICOM, NAUCZYCIELOM – włączenia się w konsultowanie zakupów nowych książek prosimy o zgłaszanie swoich propozycji tytułów wartościowych książek, które mogłyby uzupełnić księgozbiór naszej biblioteki.

           

          Wybieramy książki do biblioteki

          Od chwili, kiedy dowiedzieliśmy się, że wniosek złożony przez naszą szkołę do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, został pozytywnie rozpatrzony i otrzymaliśmy dofinansowanie, rozpoczęliśmy wspólnie zastanawiać się, jakie nowe książki należałoby kupić do biblioteki.

          W konsultacjach dotyczących przyszłych zakupów uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice – dla nich zorganizowano ankietę, w której mogli zaproponować książkę do biblioteki oraz wskazać rodzaj literatury, jaki chcieliby znaleźć w bibliotece szkolnej. Z zebranych propozycji utworzono: Wykaz książek proponowanych do zakupu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który został przekazany do realizacji.
          Propozycje zakupu uzyskały pozytywną opinię: Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz Gminnej Biblioteki Publicznej.
          Z niecierpliwością czekamy na nowości.

           

          Nowe książki już w bibliotece

          Już są. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupionych zostało 162 różnorodnych książek. Książki te wybierała społeczność szkolna, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

          Księgozbiór biblioteki  wzbogacił się  nie tylko o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło spędzać czas, dostarcza radosnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza zainteresowania, skłania do dyskusji na temat przeczytanych książek.
          Zapraszam do biblioteki szkolnej.

           

          NASZE DZIAŁANIA

          Dnia 20.11.2019r. na Zebraniu z Rodzicami -  Rodzice zostali poinformowani o działaniach realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i umieszczeniu informacji na stronie internetowej szkoły.

          Koordynator P. Małgorzata Siek wystosowała List otwarty do Rodziców. List_otwarty_do_Rodzicow_1.pdf

          Zaprosiła Panią przewodniczącą Rady Rodziców i wszystkich Rodziców na Ogólnoszkolny Dzień Czytania Książek. Przedstawiła harmonogram tego dnia i listę zaproszonych gości. Zaproszenie.pdf

          Pani Bibliotekarz ogłosiła konkurs rodzinny na album lub prezentację multimedialną o H. Sienkiewiczu Ogloszenie_1.pdf

          Pani Małgorzata Siek zapoznała Rodziców z kolejnym działaniem, które będzie zachętą dla uczniów do czytania książek. Zaproponowała  tworzenie przez Rodziców audiobooków lektur dla uczniów klas I-III WYKAZ_LEKTUR_DLA_KLAS_I.pdf   Ogloszenie_2.pdf

             

             

          Ogólnoszkolny Dzień Czytania Książki

           

          Dnia 02.12.2019r. w naszej szkole Pan Dyrektor, Pani Grażyna Gębska i Pani Małgorzata Siek zorganizowali Ogólnoszkolny Dzień Czytania Książki. Na spotkanie przybyli Pan Wójt – Mariusz Walachnia, Pan Sekretarz – Michał Jędrys, Pani Radna – Aneta Smulczyńska oraz licznie Rodzice z Panią Przewodniczącą – Agnieszką Mościńską i Panią Skarbnik – Katarzyną Bednarz.

          Pierwsza część rozpoczęła się o godz. 900 czytaniem „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa dla  uczniów klas V-VIII. Książkę podzielono na 30 fragmentów. Do czytania włączyli się przedstawiciele Urzędu Gminy, Rodzice, Pan Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie.

                   

          Druga część rozpoczęła się o 1120 czytaniem baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami” dla uczniów klas 0-III.

          Baśń podzielono na 10 fragmentów, które czytali Rodzice, Pani Izabela Olesińska oraz uczniowie.

                

          Na zakończenie Pani Radna – Aneta Smulczyńska podziękowała za zaproszenie oraz przekazała do biblioteki szkolnej dwie książki: „Księga najpiękniejszych baśni” i „Województwo Świętokrzyskie nocą”.

          Dla każdego ucznia przywiozła słodki upominek od Mikołaja.

           

          Wydarzenia edukacyjne promujące  czytelnictwo z udziałem uczniów naszej szkoły:

          • Czytanie wybranej przez uczniów baśni „Pan Andersen opowiada” oraz projektowanie okładki do wysłuchanej opowieści
          •  „Ja czytam tobie” uczniowie starsi czytają bajki młodszym kolegom
          • Ilustracja do bajki „Cudowna lampa Aladyna”
          • List otwarty do Uczniów
          • „Spotkanie z baśnią” – głośne czytanie wybranej przez dzieci baśni. Twórcze zabawy z tekstem.
          • Konkurs czytania w klasie wybranych przez siebie książek i wyłonienie mistrza czytania.
          • Wykonanie zakładki do książki
          • Konkurs plastyczny w klasach na najciekawszą ilustrację postaci książkowej
          • Cała Polska czyta dzieciom; rodzice i wychowawca czytają „Hanię Humorek”
          • „I ty możesz być mistrzem w czytaniu” – klasowe konkursy czytania.
          • Dlaczego warto przeczytać „Hobbita, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena? – czytanie fragmentów i dyskusja.

           Projekty edukacyjne promujące czytelnictwo:

          Kl. I – Prezentacja multimedialna wiersza "Kwoka" J. Brzechwa

          Kl. II – Czytanie książek i wykonanie zakładki do książki

          Kl. III – Tworzymy własne książeczki i pamiętniki zainspirowani pamiętnikami Wandy i Tomka.

          Kl. V – „I ty możesz być mistrzem w czytaniu” – wykonanie zakładki do książki

          Kl. VI – Prezentacja multimedialna – „Lektury obowiązkowe w klasie VI”. Uczniowie streszczali lektury, pisali plany wydarzeń, które będą omawiane w klasie VI. Szukali audiobooków i słuchali. Odszukiwali ekranizacje filmowe lektur. Wszystkie informacje zebrali w formie prezentacji multimedialnej.

          Kl. VII – Plakat „Czytanie świat ci odsłoni”

          Kl. VIII – „Czytanie uszlachetnia”. Jak czytać by zrozumieć – dyskusja na forum klasy.

                  

          Podsumowanie

          Program zintegrował różnorodne działania nauczyciela bibliotekarza, rodziców, dyrektora szkoły oraz rady pedagogicznej wokół promocji czytelnictwa w szkole i w środowisku lokalnym.

          Poszerzenie księgozbioru nie tylko o lektury szkolne, ale także o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Nowości zakupione do szkolnej książnicy to bardzo atrakcyjne pozycje - bestsellery, książki poczytnych autorów. Ciekawie doposażony księgozbiór umożliwia uczniom miło spędzać czas na przerwach, prowadzić dyskusje na temat przeczytanych dzieł, dostarcza pozytywnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza różnego rodzaju zainteresowania, umożliwia uczestniczenie w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, zachęca do nowych, ciekawych działań na rzecz promowania czytelnictwa. Możliwość współdecydowania o zakupach, czytanie nowych książek, spowodowało, że czytelnicy przychodzą i pytają o inne tytuły, książki o podobnej tematyce oraz proponują nowe zakupy. Są bardzo dumni, że mają wpływ na to, co znajdzie się w naszej bibliotece. Cele programu zostały osiągnięte, a jego złożone działania przyczyniły się do wzrostu zainteresowania działalnością biblioteczną. Realizacja programu doprowadziła do znacznego wzbogacenia księgozbioru biblioteki szkolnej, który odgrywa ważną rolę w życiu szkoły. Udział w programie otworzył wiele możliwości do nowych, ciekawych działań we współczesnej szkole, w tym i w bibliotece.

          Przygoda z książką się nie kończy! Trwa i będzie trwała! Bo „Książka to przyszłość”.

          Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w realizację programu w naszej szkole i zapraszam do biblioteki – bibliotekarz Małgorzata Siek