• O izbie regionalnej

W 2005 roku powstała w naszej szkole izba regionalna jako efekt realizacji programu autorskiego "Moja mała ojczyzna". Pod patronatem Pana Dyrektora Mirosława Owczarka, który od kilku lat planował jej powstanie, zespół nauczycieli (Pani Izabela Banasik-Zep, Pani Bożena Kalarus, Pani Danuta Zarzycka, Pani Elżbieta Dąbrowska) zorganizował izbę regionalną dzięki pomocy rodziców, uczniów i społeczności lokalnej. Uczniowie i mieszkańcy okolicznych miejscowości dostarczyli eksponatów do izby. Część eksponatów przywozili nauczyciele zajmujący się izbą.

Zostały przygotowane ekspozycje i wystawki tematyczne o historii naszej szkoły, miejscowości i skarbach naszej przyrody. Od tamtej pory przybywały nam kolejne eksponaty. Jednym z cenniejszych były krosna pozyskane dzięki pracownicy GOK w Bliżynie, Pani Urszuli Jędrzejczyk. Od tamtej pory opiekę nad izbą regionalną przejmują kolejni nauczyciele, obecnie jest to nauczyciel historii Pani Agnieszka Paszkiel, która po remoncie szkoły zadbała o odpowiednie wyeksponowanie wszystkich otrzymanych darów. W naszych zbiorach są ręcznie wykonane i zdobione elementy strojów ludowych, koronki, sprzęty domowe (stare żelazka na dusze, maselnice, maglownica, kołyska drewniana), narzędzia rolnicze. Posiadamy także dzieła naszego patrona, Henryka Sienkiewicza, z przełomu XIX i XX wieku, otrzymane w darze od mieszkanki Odrowążka, Pani Boruń.

***

W 2013 roku eksponaty, które dotyczą uprawy lnu i tkactwa zostały przeniesione do innego pomieszczenia, gdzie utworzono izbę tkacką. Część wyposażenia tej izby pozyskała od mieszkańców Odrowążka dla naszej szkoły Pani Urszula Jędrzejczyk. Dzięki niej mamy również stare zdjęcia od mieszkańców Odrowążka.