• Analiza i diagnoza potrzeb oraz posiadanego potencjału

    1(2).pdf

    2(2).pdf

    3.pdf

    •  

       

      NOWY PROJEKT "PRZEZ NAUKĘ DO DOSKONAŁOŚCI"

      Informacje 

      08.10.2018 w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Odrowążku nastąpiło podpisanie umowy  na realizację projektu pod nazwą "PRZEZ NAUKĘ DO DOSKONAŁOŚCI". Umowę podpisali - wicemarszałek Agata Binkowska,  skarbnik gminy pani Beata Ozan oraz dyrektor szkoły Mirosław Owczarek. Towarzyszyli Pan Wójt Mariusz Walachnia, radny Pan Janusz Okła oraz autor i koordynator Pani Małgorzata Siek.

      Jest to już 4 projekt z środków Unii Europejskiej, którego inicjatorem jest Pan Dyrektor Mirosław Owczarek, a Ja - autorem. (Koordynator – Małgorzata Siek) Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku pozyskała dofinansowanie   projektu „PRZEZ NAUKĘ DO DOSKONAŁOŚCI” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa 8. Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Poddziałanie 8.3.2 Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych.

      Celem głównym projektu jest podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych niezbędnych w kontekście potrzeb rynku pracy przez 70 (34k/36m) uczniów szkoły.

      Wartość projektu 810 593,75 zł, w tym kwota dofinansowania z UE wynosi 704 003,75 zł.

      Okres realizacji projektu  01.09.2018 - 30.06.2020r.

      W ramach projektu odbędą się następujące zajęcia dla uczniów:

      1. Programowanie
      2. Robotyka
      3. Fizyka
      4. Chemia
      5. Biologia
      6. Geografia
      7. Język anielski
      8. Ekologia
      9. Język niemiecki
      10. Nauka gry w szachy
      11. Zajęcia interdyscyplinarne w języku angielskim
      12. Zajęcia interdyscyplinarne: „Jaki wpływ ma las na życie człowieka?”, „Odnawialne źródła energii”, „Ekonomista  w rodzinie”
      13. Doradztwo edukacyjno – zawodowe.

      W ramach projektu odbędą są 3 szkolenia doskonalące dla nauczycieli:

      1. Doskonalenie metod nauczania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
      2. Tworzenie własnych materiałów na lekcje z tablicą multimedialną.
      3. Tworzenie testów i ćwiczeń interaktywnych za pomocą narzędzi ICT.

      Uczniowie klas młodszych I – IV pojadą na wycieczki jednodniowe do:

      1. Ojcowskiego Parku Narodowego
      2. Centrum Nauki Leonardo  da Vinci

      Zaś uczniowie klas V – VIII pojadą na 5-cio dniowy wyjazd edukacyjny do Zakopanego.

      Szkoła powiększy swoja bazę dydaktyczną o:

      - 2 tablice multimedialne
      - 2 rzutniki
      - 10 laptopów i oprogramowanie Office
      - 12 tabletów
      - aparat fotograficzny
      - urządzenie wielofunkcyjne
      - rolety do 2 pracowni
      - mobilną szafkę na laptopy
      - klocki do robotyki
      - szachy (12 kompletów)

      Dodatkowo doposażone zostaną  pracownie: geograficzna, fizyczna, chemiczna i biologiczna.

      Koordynator Małgorzata Siek

       

      http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/21352-przez-nauke-do-doskonalosci-ponad-700-tys-na-wsparcie-ksztalcenia-podstawowego-dla-szkoly-w-odrowazku.html

      http://www.blizyn.pl/aktualnosci-blizyn/2413-umowa-na-kolejny-projekt-podpisana

      https://www.swietokrzyskie.pro/edukacyjne-projekty-z-unijnym-wsparciem/

       

      Realizacja projektu

      Uczniowie przed rozpoczęciem zajęć odebrali materiały piśmiennicze pomocne podczas realizacji projektu.

       

        

      WYCIECZKI 2019

       

      Zielona Szkoła - Zakopane

      W ramach realizacji projektu klasy od 5 do 8 uczestniczyły w dniach od  3 - 7 czerwca w Zielonej Szkole. Zakopane i okolice to miejsce gdzie można spędzić miło czas, wiele zobaczyć i dużo się nauczyć. Uczniowie zwiedzali  Zakopane – Muzeum Tatrzańskie, Cmentarz na „Pęksowym Brzysku”, zobaczyli skocznie narciarskie, wjechali kolejką na Gubałówkę, zaliczyli zjazd z Butorowego Wierchu, spacerowali po Krupówkach. Chętnie wybierali się na piesze wędrówki z przewodnikiem po Rusinowej Polanie, Doliną Olczyska z Kopieńcem. Niezapomnianym przeżyciem był również wyjazd do Chochołowa – Termy Chochołowskie i kąpiele w basenie termalnym. Wolny czas uczniowie spędzali na grach rekreacyjnych na boisku lub w świetlicy. Wszyscy wrócili  bardzo zadowoleni.

       

           

       

      Ojcowski Park Narodowy

      11.06 klasy II, III i IV wyjechały na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali późnorenesansowy Zamek w Pieskowej Skale, odwiedzili Jaskinię Łokietka a po drodze podziwiali liczne skały, z których najbardziej zapamiętali  Maczugę Herkulesa.

       

          

       

      Podzamcze Chęcińskie

      Po ukończeniu zajęć uczniowie klasy II, III i IV 13.06 pojechali na wyjazd edukacyjny do Podzamcza Chęcińskiego do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt ten popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę. Obecnie tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki - dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Wystawa uświadamia zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskazuje czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Młodzież nasza mogła przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody.

      Obok obiektu uczniowie zwiedzili Dwór obronny w stylu barokowym, który powstał na początku XVII wieku na rozkaz starosty chęcińskiego Jana Branickiego otoczony malowniczym parkiem. W parku znajduje barokowa brama ozdobna, która jest łukiem triumfalnym wzniesionym na część zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. Wzdłuż parku rozciąga się Aleja lipowa, której drzewa liczą ponad 300 lat, zwana aleją miłości.

      Następnie przejechaliśmy do Chęcin, aby zwiedzić ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Po wejściu na basztę zachodnią, gdzie utworzono wspaniały punkt widokowy, uczniowie podziwiali panoramę Gór Świętokrzyskich. Po zejściu z baszty zajrzeli do skarbca. Później zapoznali się z historia zamku i zwiedzili oba dziedzińce. Na koniec wyjazdu uczniowie zjedli dwudaniowy obiad z deserem w restauracji w Chęcinach.

       

        

       

       

  • Nasza szkoła brała udział wnastępujących projektach:

      • "Wiem więcej - będę lepszy"
      •  

         

         

        1. ZAPYTANIE OFERTOWE - wynajęcie autokaru na obsługę wyjazdów edukacyjnych dla uczestników projektu.

        OGŁOSZENIA O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY:
        Ogłoszenie 1 
        Ogłoszenie 2 

        1. ZAPYTANIE OFERTOWE - Zakup i dostawa podręczników do realizacji zajęć pozalekcyjnych w Szkole Podstawowej w Odrowążku.

        2. ZAPYTANIE OFERTOWE - Zakup i dostawa artykułów biurowo - piśmienniczych do realizacji zajęć pozalekcyjnych w Szkole Podstawowej w Odrowążku.
        Zakończenie zajęć oraz wręczenie dyplomów uczestnikom warsztatów ekologicznych, informatycznych, językowych, matematycznych i doradztwa zawodowego.

        Realizacja projektu "Wiem więcej - będę lepszy"

        Koordynator - mgr Małgorzata Siek

        W projekcie brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Realizacja projektu trwała dwa lata. Był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020, Oś priorytetowa: Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Działanie: Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz kształcenia podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego, Poddziałanie: Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych. Wartość projektu 491 235,00zł.

        Celem głównym projektu było podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych niezbędnych w kontekście potrzeb rynku pracy przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku.

        Zakres wsparcia dla uczniów klas II - VI obejmował w tym roku szkolnym warsztaty:

        • języka angielskiego - 5 grupy,
        • informatyczne - 6 grup,
        • matematyczne - 6 grup,
        • ekologiczne - 4 grup
        • oraz doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów klasy VI.

        Uczniowie podczas zajęć otrzymywali posiłki i po zajęciach byli odwożeni do domów. W każdych grupach zostały przeprowadzone po trzy testy kompetencji: diagnozujący, kontrolny i końcowy. Na zajęciach uczniowie korzystali z podręczników i artykułów papierniczo-piśmienniczych zakupionych dla każdego ucznia. Na zakończenie każdych zajęć uczniowie otrzymali dyplomy.

        Baza dydaktyczna szkoły została wzbogacona o: 2 tablice multimedialne, 2 projektory multimedialne, 8 laptopów, oprogramowania Office i Corel, aparat fotograficzny, a także pomoce do prowadzenie zajęć matematycznych, ekologicznych i językowych na kwotę 52 094, 18zł.

        W ramach zadań projektowych odbyły się 4 wyjazdy edukacyjne do:

        1. Podzamcza Chęcińskiego - Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz Chęcin do ruin Zamku Królewskiego.
        2. Izabelina - Kampinoskiego Parku Narodowego.
        3. Warszawy - Centrum Nauki "Kopernik".
        4. Chorzowa - Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

        Za zaoszczędzone pieniądze zostały zorganizowane dodatkowe wyjazdy edukacyjne:

        1. Zamość i Roztoczański Park Narodowy dla uczniów klas IV- VI (wyjazd dwudniowy).
        2. Trzcianki "Magiczne ogrody" dla klasy II i III.
        3. Chrusty "Oceanika" i Bartków "Dąb Bartek" dla klasy II i III.

        Łączna kwota poniesiona na wyjazdy edukacyjne to 32 996 ,20zł.

        Podziękowania

        Dziękuję Panu Dyrektorowi i wszystkim nauczycielom pracującym w projekcie za sumienne prowadzenie zajęć oraz solidne i terminowe wypełnianie dokumentacji.

        Zajęcia matematyczne

        mgr Bożena Kalarus, mgr Małgorzata Siek, Pani Adela Gębska, mgr Elżbieta Dąbrowska

        Zajęcia matematyczne prowadzone w ramach projektu "Wiem więcej - będę lepszy" rozwijały zdolności i zainteresowania matematyczne uczniów, rozszerzały wiadomości i umiejętności matematyczne, stwarzając ciekawą propozycję na spędzenie wolnego czas. Na zajęcia uczęszczało 30 uczniów klas I - VI podzielonych na 6 grupy. Warsztaty odbywały się od poniedziałku do czwartku i prowadziło czterech nauczycieli.

        Istotnym założeniem zajęć matematycznych było rozwijanie zdolności poznawczych uczniów oraz pobudzanie ich do samodzielnego i logicznego myślenia poprzez zabawy, gry, ćwiczenia, różnego rodzaju łamigłówki umysłowe oraz ciekawostki matematyczne. Zadania, zabawy i ćwiczenia były dobierane w taki sposób, aby pobudzały naturalne zainteresowania uczniów i zachęcały do podejmowania inicjatywy i realizowania własnych pomysłów. Tempo pracy było dostosowywane do indywidualnych możliwości uczniów.

        Uczniowie uczestniczący na zajęciach mogli rozwijać swoje zainteresowania matematyczne w innych warunkach niż na lekcji. Obowiązywały zupełnie inne formy pracy, swobodna atmosfera, współdziałanie i tematyka zajęć wykraczająca poza obowiązujący program nauczania, uwzględniająca zainteresowania uczniów. Wszystkie te czynniki sprzyjały wzmożonej aktywności uczniów, rozbudzały ich pasję poznawczą, pozwoliły dzieciom uwierzyć we własne możliwości i uzdolnienia jak również wyrobiły poczucie odpowiedzialności za sumienne wywiązywanie się z przyjętych na siebie obowiązków i umocniły więzi koleżeńskie.

        Wiodącymi metodami w klasach młodszych były gry i zabawy dydaktyczne umożliwiające małemu dziecku przyswajanie treści z zakresu początkowej matematyki. Aby uatrakcyjnić zajęcia często wykorzystywane były różne portale internetowe: www.interklasa.pl, www.matzoo.pl, www.gwo.pl, www.wsip.pl, e-podręczniki. Uczniowie na zajęciach pracowali nie tylko indywidualnie, ale również w grupach i parach. Rozwijali wyobraźnię matematyczną dzięki grom i układankom logicznym, takim jak: tangram, Sudoku, monety, kostki, kwadraty magiczne czy puzzle. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Do pracy na zajęciach zostały zakupione: podręczniki, zeszyty ćwiczeń, zbiory zdań oraz artykuły papierniczo - piśmiennicze.

        Po ukończeniu zajęć uczniowie wszystkich grup pojechali na wyjazd edukacyjny do Podzamcza Chęcińskiego do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt ten popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę. Obecnie tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki - dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Wystawa uświadamia zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskazuje czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Młodzież nasza mogła przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody.

        Obok obiektu uczniowie zwiedzili Dwór obronny w stylu barokowym, który powstał na początku XVII wieku na rozkaz starosty chęcińskiego Jana Branickiego otoczony malowniczym parkiem. W parku znajduje barokowa brama ozdobna, która jest łukiem triumfalnym wzniesionym na część zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. Wzdłuż parku rozciąga się Aleja lipowa, której drzewa liczą ponad 300 lat, zwana aleją miłości. Następnie przejechaliśmy do Chęcin, aby zwiedzić ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Po wejściu na basztę zachodnią, gdzie utworzono wspaniały punkt widokowy, uczniowie podziwiali panoramę Gór Świętokrzyskich. Po zejściu z baszty zajrzeli do skarbca. Później zapoznali się z historia zamku i zwiedzili oba dziedzińce. Na koniec wyjazdu uczniowie zjedli dwudaniowy obiad z deserem w restauracji w Chęcinach.

        Warsztaty Informatyczne.

        Trenerzy prowadzący: Adela Gębska, Elżbieta Dąbrowska.

        Celem zajęć było:

        • Kształcenie umiejętności bezpiecznego i efektywnego korzystania z komputera, oprogramowania i Internetu.
        • Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów w zakresie edukacji informatycznej.
        • Rozwijanie samodzielności, kreatywności i umiejętności pracy zespołowej.
        • Kształcenie umiejętności wyszukiwania informacji i komunikowania się za pomocą technologii informacyjnych.
        • Zapoznanie uczniów z rozwojem i szeroką gamą zastosowań informatyki w praktyce.

        Cele realizowane były poprzez:

        • poznanie zasad bezpiecznej pracy z komputerem,
        • poznanie zasad i zagrożeń w korzystaniu z Internetu,
        • samodzielne wyszukiwanie i prezentowanie informacji na temat budowy, historii i zastosowań komputerów,
        • posługiwanie się rożnymi typami komputerów, systemów operacyjnych i oprogramowania różnych generacji
        • ćwiczenia w posługiwaniu się oprogramowaniem najnowszego pakietu biurowego Office.
        • tworzenie własnej grafiki z wykorzystaniem różnych edytorów grafiki.
        • samodzielne tworzenie prezentacji multimedialnych i graficznych z wykorzystaniem komputera,
        • wprowadzenie do programowania na przykładzie "Logomocji" i "Scratch",
        • zabawa i nauka z komputerem z wykorzystaniem edukacyjnych portali dla dzieci, gier i programów edukacyjnych.

        Na zajęciach wykorzystywany był między innymi zakupiony w ramach obecnego projektu sprzęt i oprogramowanie: tablice multimedialne, laptopy, oprogramowanie systemowe, edytory grafiki, pakiet Office, encyklopedie, słowniki i programy edukacyjne. Zajęcia były prowadzone zróżnicowanymi metodami w formie pracy zespołowej i indywidualnej. Uczniowie otrzymali materiały piśmiennicze, podręczniki i pendrive.

        Opis dodatkowych wyjazdów edukacyjnych

        Opis wyjazdu edukacyjnego do Zamościa:
        Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Szczebrzeszyn: Pomnik Chrząszcza na Rynku, Kościół Św. Mikołaja, Synagogę - jedną z najstarszych synagog w Polsce, obecnie Miejski Dom Kultury i Prawosławną Cerkiew Zaśnięcia NMP. Następnie uczniowie przeszli ścieżką dydaktyczną na Bukową Górę ukazującą na niewielkiej przestrzeni, niezwykłą różnorodność przyrodniczą wynikającą ze zmiany żyzności siedlisk od boru sosnowego przez bór jodłowy do żyznej buczyny. Ścieżka prowadzi na południe ukazując kolejno: "Głaz Papieski", Pomnik Pamięci Poległych Leśników, następnie obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra oraz punkt widokowy z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego. Drugiego dnia z przewodnikiem uczniowie zwiedzili zabytki Zamościa: Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał z projekcją multimedialną "Historia miasta i twierdzy Zamość" w Prochowni, Rynek Wielki z Ratuszem i kamieniczkami, muzeum Zamojskie, Starą Bramę Lubelską, Rynek Solny i Muzeum Arsenał. Na zakończenie zwiedzania zobaczyli wystrzał z armaty.

        Doradztwo edukacyjno - zawodowe mgr Małgorzata Siek

        Warsztaty doradztwa edukacyjno-zawodowego były skierowane do uczniów klasy VI. Każdy uczeń został objęty 5 godzinnymi zajęciami indywidualnymi. Tematyka obejmowała:

        • Poznawanie siebie,
        • Trening podejmowania decyzji,
        • Motywację nastawiona na sukces,
        • Autoprezentacje,
        • Opracowanie Indywidualnego Planu Działań, czyli określenie mocnych i słabych stron oraz preferencji zawodowych, a także zapoznanie z ideą uczenia się przez całe życie.

        Wycieczka do Planetarium Śląskiego

        We wrześniu uczniowie uczestniczący w zajęciach języka angielskiego pojechali do Planetarium Śląskiego - największego i najstarszego planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce.Centralnym urządzeniem Planetarium Śląskiego jest potężny projektor, noszący również nazwę "planetarium". Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując rzeczywisty firmament. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów.

        Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych - "A jednak się kręci...". Na zajęciach omawiane były zagadnienia:

        . Orientacja na sferze niebieskiej.
        . Gwiazdy i gwiazdozbiory.
        . Układ Słoneczny.
        . Model geocentryczny budowy świata.
        . Teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika.
        . Ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy).
        . Ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku).

        Na koniec wyjazdu uczniowie zjedli dwudaniowy obiad z deserem w restauracji obok planetarium.

        Wycieczka do Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim

        Po ukończeniu zajęć uczniowie wszystkich grup pojechali na wyjazd edukacyjny do Podzamcza Chęcińskiego do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Obiekt ten popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę. Obecnie tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki - dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Wystawa uświadamia zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskazuje czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Młodzież nasza mogła przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody.

        Obok obiektu uczniowie zwiedzili Dwór obronny w stylu barokowym, który powstał na początku XVII wieku na rozkaz starosty chęcińskiego Jana Branickiego otoczony malowniczym parkiem. W parku znajduje barokowa brama ozdobna, która jest łukiem triumfalnym wzniesionym na część zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. Wzdłuż parku rozciąga się Aleja lipowa, której drzewa liczą ponad 300 lat, zwana aleją miłości.

        Następnie przejechaliśmy do Chęcin, aby zwiedzić ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Po wejściu na basztę zachodnią, gdzie utworzono wspaniały punkt widokowy, uczniowie podziwiali panoramę Gór Świętokrzyskich. Po zejściu z baszty zajrzeli do skarbca. Później zapoznali się z historia zamku i zwiedzili oba dziedzińce. Na koniec wyjazdu uczniowie zjedli dwudaniowy obiad z deserem w restauracji w Chęcinach.

        Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

        Wszyscy uczniowie biorący udział w warsztatach informatycznych zwiedzili Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium w Warszawie. Centrum Nauki Kopernik jest jednym z największych w Europie centrów nauki. Ekspozycja podzielona jest na sześć interdyscyplinarnych galerii z ponad 450 eksponatami.

         

        Tu każdy mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec i samodzielnie eksperymentować na sześciu wystawach stałych: "Korzenie cywilizacji", "Strefa światła", "Świat w ruchu", "Człowiek i środowisko", "Re:generacja" i specjalnej galerii dla dzieci "Bzzz!", a także odwiedzić Majsternię, Teatr Wysokich Napięć . Pracownie: fizyczna, chemiczna, biologiczna i robotyczna wyposażone są w sprzęt używany w najnowocześniejszych laboratoriach na całym świecie. W CNK działa teatr robotyczny oraz planetarium "Niebo Kopernika"

        Po zakończeniu zwiedzania obiektów CNK dzieci w czasie wolnym mogły zakupić na pamiątkę zabawki edukacyjne oraz otrzymały obiad w restauracji na terenie obiektu.

        Wycieczka do Kampinoskiego Parku Narodowego

        W wycieczce do Kampinoskiego Parku Narodowego wzięli udział uczniowie uczestniczący w warsztatach ekologicznych. W trakcie zwiedzania trasy ścieżki dydaktycznej "Skrajem Puszczy" przewodnik poprowadził warsztaty, na których młodzież praktycznie ćwiczyła rozpoznawanie gatunków roślin za pomocą klucza. Przewodnik zapoznał dzieci z historią kompleksu leśnego i bogactwem jego flory i fauny.

        Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 r. Liczy 38 544,3 ha, z czego 4303 ha objęto ochroną ścisłą. Park obejmuje 9 rezerwatów ścisłych o powierzchni 2,2 tys. hektarów. Kampinoski Park Narodowy wpisany został na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO, jest też obszarem Natura 2000. Tereny parku mają urozmaicony krajobraz. Zobaczyliśmy charakterystyczne wydmy, między którymi ciągną się pasy bagien zajmujących tereny dawnych nurtów rzeki. Dowiedzieliśmy się, że drzewostan ucierpiał podczas wojen światowych, pierwszej i drugiej. Podstawowym gatunkiem jest tu sosna, występują dęby, brzozy, jesiony, olchy, topole. Bytuje na tym terenie liczne ptactwo, między innymi żurawie, bociany czarne i białe, derkacze, sowy błotne, rybitwy, a ze zwierzyny łosie, dziki, sarny, jelenie, rysie, bobry, kuny leśne, borsuki europejskie, lisy. Łoś jest symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego.

        Po ciekawych zajęciach i dość długim marszu leśnymi ścieżkami uczniowie zjedli obiad w pobliskiej restauracji.

        OGŁOSZENIE O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY:
        ZAŁĄCZNIK

        ZAPYTANIE OFERTOWE: wynajęcie autokaru na obsługę wyjazdów edukacyjnych dla uczestników projektu "Wiem więcej - będę lepszy".

        Uczniowie podczas zajęć otrzymują posiłki, a po zajęciach są odwożeni do domu. Podczas obiadów i wszystkich odwozów uczniowie znajdują się pod ciągłą opieką.

        Warsztaty z języka angielskiego

        Zajęcia j. angielskiego odbywają się w maleńkich, zróżnicowanych wiekowo 6 osobowych grupach.Dzieci uczestniczą w różnego rodzaju zabawach językowych, quizach,zajęciach z dramy.Korzystają z gier planszowych i in aktywnych metod nauczania języka obcego.Poznają słownictwo z różnych dziedzin życia,komunikują się dzięki niemu ze sobą,wykorzystują w zabawie,śpiewie,zajęciach ruchowych.Poznają kulturę obszaru anglojęzycznego,jego zwyczaje,tradycję, język i ciekawostki obyczajowe.Stosują zasady formalne rządzące językiem angielskim.Dzięki grom i zabawom zajęcia są dynamiczne, rozwijąjące i służą prawidłowemu rozwojowi emocjonalnemu młodego pokolenia, doskonaleniu praktycznych umiejętności wykorzystywania znajomości języka obcego w codzienności.

        Zajęcia z języka angielskiego w grupie III doskonalącej prowadzone są dla 6 uczniów ( 2 uczniów z kl. V i 4 uczniów z kl. VI). Odbywają się głównie w formie zajęć grupowych w parach lub w grupach 3-osobowych. Podział na grupy umożliwia położenie większego nacisku na ćwiczenia interaktywne i komunikację. Słownictwo i materiał gramatyczny pokrywają się z zakresem programowym klasy VI oraz częściowo poza niego wykraczają. W zajęciach wykorzystywane są gry językowe "Memory games", karty edukacyjne, Wielki Słownik PWN, słownik obrazkowy oraz mówiąca książka "Talking Book of English". Zajęcia wzbogacane są nastawionymi na właściwe reagowanie językowe ćwiczeniami słuchowymi oraz inscenizowanymi scenkami i dialogami naśladującymi praktyczne sytuacje życiowe.

        Prowadzący:
        Anna Podolska
        Marek Stępień

        Warsztaty informatyczne

        W ramach projektu odbywają się zajęcia informatyczne.

        Prowadzący:
        Elżbieta Dąbrowska
        Adela Gębska

        Warsztaty matematyczne

        "Matematyka jest królową wszystkich nauk" - ta słynna maksyma jest powszechnienie znana, ale uczniowie nie zawsze wydają się wierzyć w te słowa. Zajęcia matematyczne prowadzone w ramach projektu "Wiem więcej - będę lepszy" rozwijają zdolności i zainteresowania matematyczne uczniów, rozszerzają wiadomości i umiejętności matematyczne, stwarzają ciekawą propozycję na spędzenie wolnego czas.

        Na zajęcia uczęszcza 30 uczniów klas II - VI podzielonych na 5 grupy.Warsztaty odbywają się od poniedziałku do czwartku i prowadzone są przez dwóch nauczycieli. Istotnym założeniem zajęć matematycznych jest rozwijanie zdolności poznawczych uczniów oraz pobudzanie ich do samodzielnegoi logicznego myślenia poprzez zabawy, gry, ćwiczenia, różnego rodzaju łamigłówki umysłowe oraz ciekawostki matematyczne. Zadania, zabawy i ćwiczenia są dobierane w taki sposób, aby pobudzały naturalne zainteresowania uczniów i zachęcały do podejmowania inicjatywy i realizowania własnych pomysłów. Tempo pracy jest dostosowywane do indywidualnych możliwości uczniów.

        Uczniowie uczestniczący na zajęciach mogą rozwijać swoje zainteresowania matematyczne w innych warunkach niż na lekcji. Obowiązują tu zupełnie inne formy pracy, swobodna atmosfera, współdziałanie i tematyka zajęć wykraczająca poza obowiązujący program nauczania, uwzględniająca zainteresowania uczniów. Wszystkie te czynniki sprzyjają wzmożonej aktywności uczniów, rozbudzają ich pasję poznawczą, pozwalają dzieciom uwierzyć we własne możliwości i uzdolnienia jak również wyrabiają poczucie odpowiedzialności za sumienne wywiązywanie się z przyjętych na siebie obowiązków i umacniają więzi koleżeńskie.

        Wiodącymi metodami w klasach młodszych są gry i zabawy dydaktyczne umożliwiające małemu dziecku przyswajanie treści z zakresu początkowej matematyki. Aby uatrakcyjnić zajęcia często wykorzystywane są różne portale internetowe: www.interklasa.pl, www.matzoo.pl, www.gwo.pl, www.wsip.pl, e-podręczniki. Uczniowie na zajęciach pracują nie tylko indywidualnie, ale również w grupach i parach. Rozwijają wyobraźnię matematyczną dzięki grom i układankom logicznym, takim jak: tangram, Sudoku,monety, kostki, kwadraty magiczne czy puzzle. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszą się zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Do pracy zajęciach zostały zakupione: podręczniki, zeszyty ćwiczeń, zbiory zdań oraz artykuły papierniczo - piśmiennicze.

        Prowadzący:
        Bożena Kalarus 
        Małgorzata Siek 

        Warsztaty ekologiczne

        Motto:
        Ponieważ Ziemia opiekuje się nami,
        Zaokpiekujmy się Ziemią.
        Odwzajemniajmy miłość jaką nas obdarza,
        utrzymując ją w czystości i szczęsciu.

        W ramach projektu ,,Wiem wiecej-będę lepszy" prowadzone sa zajęcia ekologiczne w 5-ciu grupach od kl. II. do VI. Ważnym zdaniem jest motywowanie uczniów do zdobywania wiedzy ekologicznej i wyrabianie w nich poczucia odpowiedzialności za stan otaczającego nas środowiska. Bardzo dobry efekt realizowanego programu ekologicznego uzyskujemy dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym, w które są wyposażeni uczniowie oraz pracownie szkolne. Realizując zadania ujęte w programach ekologicznych uczniowie mają możliwość zaangażowania się w różnego typu działania ekologiczne. Uczniowie poszerzają swoją wiedzę przyrodniczą. W wyniku prowadzonych doświadzczeń, ćwiczeń i obserwacji przyrodniczych uświadamiają sobie, że istnieje ścisła zależność między ich działaniem, środowiskiem i zdrowiem. Każde działanie podjęte w kierunku ochrony środowiska przynosi efekty, gdyż: ,,Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego z nas".

         

        Prowadzący:
        Adela Gębska
        Danuta Zarzycka

        OGŁOSZENIA O WYBORZE NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTY:
        Ogłoszenie 1 
        Ogłoszenie 2 

        1. ZAPYTANIE OFERTOWE - Zakup i dostawa podręczników do realizacji zajęć pozalekcyjnych w Szkole Podstawowej w Odrowążku
        2. ZAPYTANIE OFERTOWE - Zakup i dostawa artykułów biurowo - piśmienniczych do realizacji zajęć pozalekcyjnych w Szkole Podstawowej w Odrowążku.
        Minimum 60 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku w ciągu dwóch lat szkolnych zrealizuje projekt pn. "Wiem więcej - będę lepszy". Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020, Oś priorytetowa: Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Działanie: Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz kształcenia podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego, Poddziałanie: Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych.

        Celem głównym projektu jest podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych niezbędnych w kontekście potrzeb rynku pracy przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku.

        Zakres wsparcia obejmuje warsztaty: 
        doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów klasy VI,
        języka angielskiego,
        informatyczne
        matematyczne,
        ekologiczne.

        Uczniowie wezmą udział w wyjazdach edukacyjnych do Kampinoskiego Parku Narodowego, Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

        Uczniowie podczas zajęć otrzymają posiłki i po zajęciach zostaną odwiezieni do domów.

        Baza dydaktyczna szkoły zostanie wzbogacona o 2 tablice multimedialne, 2 projektory multimedialne, 8 laptopów, aparat fotograficzny.

        Zajęcia będą się odbywały w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku.

        Termin realizacji projektu - od 1 września 2016r. do 30 czerwca 2018r.

        Wartość projektu wynosi 491 235,00 zł, w tym kwota dofinansowania 440 175,00 zł.

        Strona internetowa projektu redagowana jest przez nauczyciela, który prowadzi zajęcia informatyczne.

         

      • "Uczniowskie marzenia inwestycją w przyszłość"
      • "Lepsze jutro dla wiejskich dzieci"
      • Obóz językowo-informatyczno-przyrodniczy w Zakopanem w ramach projektu unijnego
        W czasie obozu, zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem, odbywały się codziennie zajęcia informatyczne, językowe, ekologiczne, sportowe i świetlicowe. W niedzielę uczestnicy obozu wzięli udział w Mszy Świętej, a po południu odbył się spacer do Zakopanego. Także pierwszego i ostatniego dnia byliśmy na wyciecze do Zakopanego, pod Nosal i na Krupówki, a w poniedziałek na wycieczce PTTK nad Morskie Oko. We wtorek młodzież uczestniczyła w zajęciach na basenie w Zakopanem. W środę 10.07.2013 pojechaliśmy na wycieczkę autokarową z PTTK w Pieniny, gdzie zwiedziliśmy między innymi zamek i zaporę w Niedzicy, zamek w Czorsztynie oraz kościółek w Dębnie. W piątek 12.07.2013 atrakcją obozu była wycieczka z PTTK na Słowację i zwiedzanie zamku Orawskiego oraz Demianowskiej jaskini lodowej.

         

        W czasie zajęć sportowych i świetlicowych dzieci korzystały z placu zabaw, grały w piłkę nożną i siatkową oraz uczestniczyły w zajęciach na świetlicy (bilard, cymbergaj, piłarzyki). Wszyscy uczestnicy obozu korzystali z pełnego i pysznego wyżywienia: śniadanie, obiad + deser, kolacja, a w dni dłuższych, całodniowych wycieczek: śniadanie + prowiant, obiadokolacja + deser.

         

        Dzień przed wyjazdem spotkaliśmy się wszyscy na stołówce przy pieczonych kiełbaskach podsumowując obóz i projekt. Oprócz prowadzących obóz i projekt opieunów i nauczycieli dzieci były także cały czas pod opieką pielęgniarki. Czas wolny młodzież spędzała w swoich dobrze wyposażonych, estetycznie urządzonych i czystych pokojach z łazienkami, TV i dostępem do Internetu.

         

        ***

         

        Zapraszamy też wszystkich na nieoficjalny kanał Youtube naszej Szkoły, gdzie udostępniamy do obejrzenia filmiki przedstawiające budowle naszych uczniów wykonane w grze Minecraft:
        http://www.youtube.com/user/spodrowazek

         

        ***
         

        Nowa galeria zdjęć z zajęć z informatyki w ramach projektu (marzec 2013) nt. "Budowa komputerów wczoraj i dziś" i "Historia gier komputerowych" 
         

        ***

        Od 10 października rozpoczęły się pierwsze zajęcia w ramach projektu. Były to zajęcia dla pierwszej grupy informatyki oraz języka angielskiego. W kolejnych dniach odbyły się także spotkania dla grupy ekologicznej oraz drugiej informatycznej i językowej.

        ***

        Dnia 13.12.2012 w ramach projektu unijnego "Lepsze jutro dzieci wiejskich" nasza szkoła zakupiła pracownię do nauki języka angielskiego. W pracowni są już realizowane zajęcia. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Bliżyn Pan Mariusz Walachnia, Radny Gminy Bliżyn Pan Ryszard Olejarz oraz Radna Powiatu Skarżyskiego Pani Anna Leżańska. W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyła Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Ola Bernat. Po otwarciu pracowni odbyła się prezentacja jej działania z udziałem chętnych uczniów i zaproszonych gości. 
         

        ***

        W poniedziałek 8.10.2012 odbyło się zaplanowane spotkanie organizacyjne dla uczniów uczestniczących w projekcie unijnym. Prowadzący projekt oraz Pan Dyrektor przekazali uczniom wszystkie potrzebne informacje, m.in. rozkład zajęć oraz plan dowozów i odwozów uczniów i podział na grupy na zajęciach informatyki, języka angielskiego i ekologii.

        ***

        Dnia 10 X (środa) rozpocznie się realizacja projektu w naszej szkole. Spotkanie informacyjne dla uczniów kl. IV-VI oraz rodziców z osobami zarządzającymi projektem odbędzie się w dniu 8 X (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy!

        ***


        Nasza szkoła realizuje obecnie projekt unijny "Lepsze jutro dla wiejskich dzieci". Kwota projektu wynosi 226 351,58 zł. W jego ramach będą realizowane dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, ekologii i informatyki. Dzieciom zapewniony będzie dowóz i posiłek. Szkoła otrzyma również nowoczesną pracownię językową i sprzęt informatyczny. Dodatkową atrakcją dla uczniów będzie 8-dniowy obóz edukacyjno-sportowy w górach po zakończeniu projektu.