Wycieczka do Parku Legend w Nowej Słupi i na Święty Krzyż - 04.10. 2023 r.
4 października 2023 r. uczniowie klas IV – VII Szkoły Podstawowej w Odrowążku uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Parku Legend w Nowej Słupi.
Prowadzeni głosem narratora przeszli tzw. ścieżkę edukacyjną, złożoną z 11 sal, wyposażonych w multimedialne projekcje, angażujące różne zmysły, i poznali kolejne opowieści ludowe z regionu świętokrzyskiego. Dowiedzieli się m. in., skąd się wzięło madejowe łoże i czym zawinił zbój Kak, że zawisł na szubienicy w Krakowie, jak wyglądały sabaty czarownic na Łysej Górze i czego bały się diabły, kim był tajemniczy pielgrzym i z czego zasłynęło cudowne źródełko.
Na zakończenie ścieżki edukacyjnej obejrzeli film 5D o najciekawszych zakątkach woj. świętokrzyskiego, a także „przelecieli się”, jak wiedźma, na miotle nad Łysogórami.
Po wyczerpującej wspinaczce szlakiem królewskim dotarli na Święty Krzyż. Tu zwiedzili klasztor ojców opatów, relikwie drzewa świętego, muzeum misyjne z ciekawymi eksponatami oraz krypty Jeremiego Wiśniowieckiego.
Odwiedzili także Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Prezentowana tu wystawa to spektakl światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy, zdjęcia, modele.
W pierwszej sali uczniowie obejrzeli makietę współczesnego krajobrazu terenu Parku i jego okolic oraz makietę przedstawiającą pierwotny krajobraz, zanim człowiek zaczął przekształcać teren. Tutaj obejrzeli też film o historii, powstaniu, głównych zadaniach i walorach Świętokrzyskiego Paku Narodowego.
Następnie zobaczyli dioramy przedstawiające działalność człowieka na tym terenie począwszy od starożytnego hutnictwa żelaza, osadnictwa poprzez hutnictwo szkła i gospodarkę leśną.
W kolejnej sali dzięki podświetlonym planszom, modelom wymarłych zwierząt, ich skamieniałościom oraz śladom utrwalonym w skałach zapoznali się z geologicznymi i paleontologicznymi dziejami Gór Świętokrzyskich począwszy od paleozoiku, poprzez mezozoik i kenozoik.
W dalszej części wystawy wędrowali przez ekosystemy leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie mogli zobaczyć zwierzęta, rośliny i grzyby żyjące w jodłowym borze mieszanym, zwanym jedliną polską.
Następnie z tarasu widokowego podziwiali gołoborza i okolice Gór Świętokrzyskich.
Kolejnym punktem wycieczki była osada średniowieczna w Hucie Szklanej. Zwiedzając ją, uczniowie mieli okazję poznać XII-wieczną rzeczywistość z całym jej kolorytem: z pogańskimi bóstwami – Świstem, Poświstem i Pogodą, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem, oraz z trudem i znojem dnia codziennego, kiedy wszystkie sprzęty potrzebne do normalnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego trzeba było wykonać własnoręcznie, a jedzenie – zdobyć lub wytworzyć.
W osadzie średniowiecznej zobaczyli warsztat garncarski, kowalski, obróbki drewna oraz gospodarstwo bartnika. Sami przekonali się, czy ulepienie glinianego garnka to sztuka łatwa czy trudna, podobnie jak samodzielne utkanie płótna na zgrzebną koszulę. W chatce zielarki pełnej aromatycznych ziół poznali właściwości lecznicze tych roślin oraz mikstury na różnorakie dolegliwości ciała i ducha.
Godziny spędzone przez uczniów wśród wskrzeszonych duchów przodków to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale przede wszystkim nauka. Uczniowie na własne oczy przekonali się, że życie w średniowieczu, pomimo trudu i ogromnego nakładu pracy było również barwne i radosne, a zarazem magiczne w swej symbiozie ze światem sacrum zamieszkiwanym przez bóstwa, wiedźmy i liczne postaci z prasłowiańskich legend.