• Ślubowanie klasy pierwszej

          • Nasze koleżanki i nasi koledzy z pierwszej klasy złożyli 9 października ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami. Gratulujemy i życzymy samych sukcesów i miłych chwil spędzonych w szkole!

          • Świętokrzyskie czaruje…

          • Wycieczka do Parku Legend w Nowej Słupi i na Święty Krzyż - 04.10. 2023 r.

            4 października 2023 r. uczniowie klas IV – VII Szkoły Podstawowej w Odrowążku uczestniczyli   w wycieczce szkolnej do Parku Legend w Nowej Słupi.

            Prowadzeni głosem narratora  przeszli tzw. ścieżkę edukacyjną, złożoną z 11 sal, wyposażonych w multimedialne projekcje, angażujące różne zmysły, i poznali kolejne opowieści ludowe z regionu świętokrzyskiego. Dowiedzieli się m. in., skąd się wzięło madejowe łoże i czym zawinił zbój Kak, że zawisł na szubienicy w Krakowie, jak wyglądały sabaty czarownic na Łysej Górze i czego bały się diabły, kim był tajemniczy pielgrzym i z czego zasłynęło cudowne źródełko.

            Na zakończenie ścieżki edukacyjnej obejrzeli film 5D o najciekawszych zakątkach woj. świętokrzyskiego, a także „przelecieli się”, jak wiedźma, na miotle nad Łysogórami.

            Po wyczerpującej wspinaczce szlakiem królewskim dotarli na Święty Krzyż. Tu zwiedzili klasztor ojców opatów, relikwie drzewa świętego, muzeum misyjne z ciekawymi eksponatami oraz krypty Jeremiego Wiśniowieckiego.

            Odwiedzili także Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Prezentowana tu wystawa to spektakl światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy, zdjęcia, modele.

            W pierwszej sali uczniowie obejrzeli makietę współczesnego krajobrazu terenu Parku i jego okolic oraz makietę przedstawiającą pierwotny krajobraz, zanim człowiek zaczął przekształcać teren. Tutaj obejrzeli też film o historii, powstaniu, głównych zadaniach i walorach Świętokrzyskiego Paku Narodowego.

            Następnie zobaczyli  dioramy przedstawiające działalność człowieka na tym terenie począwszy od starożytnego hutnictwa żelaza, osadnictwa poprzez hutnictwo szkła i gospodarkę leśną. 

            W kolejnej sali dzięki podświetlonym planszom, modelom wymarłych zwierząt, ich skamieniałościom oraz śladom utrwalonym w skałach zapoznali się z geologicznymi i paleontologicznymi dziejami Gór Świętokrzyskich począwszy od paleozoiku, poprzez mezozoik i kenozoik. 

            W dalszej części wystawy wędrowali przez ekosystemy leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie mogli zobaczyć zwierzęta, rośliny i grzyby żyjące w jodłowym borze mieszanym, zwanym jedliną polską.

            Następnie  z tarasu widokowego podziwiali gołoborza i okolice Gór Świętokrzyskich.

            Kolejnym punktem wycieczki była osada średniowieczna w Hucie Szklanej.  Zwiedzając ją, uczniowie  mieli okazję poznać XII-wieczną rzeczywistość z całym jej kolorytem:  z pogańskimi bóstwami – Świstem, Poświstem i Pogodą, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem, oraz z trudem i znojem dnia codziennego, kiedy wszystkie sprzęty potrzebne do normalnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego trzeba było wykonać własnoręcznie, a jedzenie – zdobyć                               lub wytworzyć.

            W osadzie średniowiecznej zobaczyli warsztat garncarski, kowalski, obróbki drewna oraz gospodarstwo bartnika. Sami przekonali się, czy ulepienie glinianego garnka to sztuka łatwa czy trudna, podobnie jak samodzielne utkanie płótna na zgrzebną koszulę. W chatce zielarki pełnej aromatycznych ziół  poznali właściwości lecznicze tych roślin oraz mikstury  na różnorakie dolegliwości ciała i ducha.

            Godziny spędzone przez uczniów wśród wskrzeszonych duchów przodków to nie tylko ciekawe  doświadczenie, ale przede wszystkim nauka. Uczniowie na własne oczy przekonali się, że życie w średniowieczu, pomimo trudu i ogromnego nakładu pracy było również barwne i radosne, a zarazem magiczne w swej symbiozie ze światem sacrum zamieszkiwanym przez bóstwa, wiedźmy i liczne postaci z prasłowiańskich legend.

        • Godziny dostępności nauczycieli w roku szkolnym 2023/2024
          • Godziny dostępności nauczycieli w roku szkolnym 2023/2024

          • Poniedziałek

            12.15 – 13.15 – Agnieszka Kołakowska

            13.00 – 14.00 – Agnieszka Paszkiel

            13.00 – 14.00 – Magdalena Jaworska (2,4 tydzień)

            Wtorek

            11.15 – 12.15 – Katarzyna Majstrak

            11.20 – 11.50 – Beata Jabłońska

            12.15 – 13.15 – Łukasz Pietrzyk (co 2 tydzień)

            13.55 – 14.55 – Grażyna Gębska

            13.55 – 14.55 – Tomasz Durlik (co 2 tydzień)

            Środa

            13.00 – 14.00 – Elżbieta Kowalik – Szpiech

            13.20 – 14.20 – Agata Adamczyk ( 1 raz w miesiącu)

            Czwartek

            12.10 – 13.10 – Agnieszka Kowalczyk (co 2 tydzień)

            14.40 – 15.40 – Małgorzata Siek

            15.30 – 16.30 – Dorota Cukrowska (co 2 tydzień)

            Piątek

            9.40 – 10.25 – Renata Lisowska (1 piątek miesiąca)

            10.25 – 11.25 – Małgorzata Głowala

            12.10 – 13.10 – Łukasz Mendak

            12.10 – 13.10 – Izabela Olesińska

            13.00 – 14.00 – Małgorzata Stefaniuk – Mielczarek

            13.00 – 14.00 – Danuta Zarzycka

          • Radosne obchody Dnia Chłopaka

          • 2 października w szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Samorząd Uczniowski pod opieką pani Katarzyny Majstrak przygotował liczne i zabawne konkursy sprawnościowe dla chłopców. Zmagania obserwowała cała szkoła. Wszyscy dobrze się bawili.

          • 84 rocznica wybuchu II wojny światowej

          • 26.09.2023 r. w Szkole Podstawowej w Odrowążku odbyła się akademia poświęcona 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej zatytułowana "Pamiętamy i w hołdzie bohaterom śpiewamy". Był to koncert piosenek wojennych wykonanych przez uczniów. Terror i okrucieństwo stały się inspiracją do tworzenia muzyki, pisania utworów, które miały na celu opowiedzenie smutnych wydarzeń, ukazanie grozy wojny, lęk o bliskich. W piosence wyrażano nadzieję na upadek hitlerowskiego okupanta. Muzyka zagrzewała do walki, podnosiła morale społeczeństwa, ofiarowała zmęczonym Polakom siłę, była odskocznią od tragicznej rzeczywistości oraz stanowiła broń w walce z Hitlerem, niemieckim wrogiem. Wspólne śpiewanie przez poszczególne klasy oraz uczestników koncertu było bardzo ważną lekcją historii i patriotyzmu młodego pokolenia, które pamiętając o tamtych straszliwych wydarzeniach i walczących bohaterach, dało przykład patriotyzmu, miłości do ojczyzny i szacunku dla drugiego człowieka. Uroczystość przygotowały Agnieszka Paszkiel, Grażyna Gębska, a oprawą muzyczną kierował Łukasz Pietrzyk. 

          • SZKOLNE KOŁO CARITAS

          • O akcji

                       Celem akcji jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów przez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie kilkudziesięciu tysięcy wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce lub zakup i przekazanie gotowych wyprawek szkolnych.

                      Szkolne Koło Caritas zaprasza do współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, zarówno osoby indywidualne, uczniów naszej szkoły, jak i instytucje oraz firmy do udziału w akcji.    

                      Potrzebne są mazaki, farby, bloki, piórniki, kredki, długopisy, plecaki, zeszyty i plastelina. Akcja skierowana jest przede wszystkim do naszych rodaków – dzieci  z Ukrainy, które uciekając przed wojną przebywają obecnie w diecezji radomskiej. Dary mają również trafić do polskich rodzin mieszkających w Białorusi.  Zbiórka potrwa do 30 września 2023r.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 04.09.2023r.:

            • Dowóz do szkoły o godzinie 830.
            • 900 - Masza Święta.
            • Wspólny powtót do szkoły, spotkanie z dyrektorem i wychowawcami klas.
            • Odwóz godzina 1045
          • Dyżur wakacyjny

          • Zajęcia opiekuńcze dla dzieci z klasy "0"

            - od 26.06.23r. do 07.07.23r.

            - od 31.07.23r. do 11.08.23r.

            w godzinach od 9.00 do 13.00

        • Zakończenie roku szkolnego
          • Zakończenie roku szkolnego

          • Uroczyste zaknczenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 23 czerwca:

            - godzina 9.00 - Msza Święta

            - godzina 10.00 - wręczenie świadectw wszystkim uczniom i pożegnanie klasy 8 

             

          • Występ Teatru Kurtyna

          • 15.06 odbyło się przedstawienie profilaktyczne teatru Kurtyna z Krakowa 

            dla klas 0 - 3 - pod tytułem "Magiczny napój"

            dla klas 4 - 8 - "Zagrożenia w sieci - rola przyjaźni".

            Treści przekazywane w czasie przedstawienia dotyczyły zagrożeń, z którymi mogą spotkać się uczniowie oraz sposobów zapobiegania i dbania o swoje zdrowie.
            W trakcie występu dzieci bawiły się wspólnie z aktorami, wyciągały wnioski z usłyszanych informacji a wszystko to w formie zabawy.

          • Egzamin na kartę rowerową

          • Dnia 13.06.2023r. odbył się w szkole egzamin na kartę rowerową. Wszyscy uczniowie, którzy zaliczyli test z zagadnień ruchu drogowego mogli przystąpić do części praktycznej egzaminu, czyli sprawdzenia umiejętności jazdy na rowerze. Egzamin praktyczny przeprowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Skarżysku Kamiennej: Komisarz Anna Sławińska i asp. szt. Michał Franczyk.

            Wszystkim, którzy zdobyli swoje pierwsze "prawo jazdy". gratulujemy.

          • Finał szkolnego projektu o zdrowym odżywianiu

          • Oto dotarliśmy do finału szkolnego projektu o zdrowym odżywianiu, a jego zwieńczeniem był festiwal zdrowych posiłków.

            Każda klasa przygotowała i zaprezentowała dania złożone z pełnowartościowych składników, a niezależne jury oceniło i wybrało najlepsze z najlepszych, biorąc pod uwagę różnorodność składników, smak, estetykę wykonania i prezentację. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania, przygotowując kolorowe, smakowite i oryginalne dania, jednak sędziowie przyznali pierwsze nagrody klasie III i klasie VI.

            Podsumowano i nagrodzono również tych, którzy wytrwali w dwóch wyzwaniach będących częścią tego projektu – tygodnia bez słodyczy i tygodnia wody. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice, którzy ukończyli te niełatwe zadania, otrzymali dyplomy i medale Mistrzów Zdrowego Odżywiania.

            Naszym skromnym zdaniem, projekt pokazał, że zdrowe jedzenie może być smaczne, ciekawe i wcale nietrudne!

          • Dzień Patrona inaczej

          • 6 czerwca 2023 r. Szkoła Podstawowa w Odrowążku obchodziła Dzień Patrona – Henryka Sienkiewicza. Tym razem nie było akademii szkolnej z wierszami i piosenkami. Ten dzień uczciliśmy wyjazdem do Oblęgorka- pałacyku, który pisarz otrzymał w darze od narodu polskiego za….

            W wycieczce szkolnej wzięło udział 53 uczniów pod opieką  dyrektor szkoły – Pani Anny Podolskiej, wychowawców poszczególnych klas i organizatorów tego wydarzenia: Pani Grażyny Gębskiej, Pani Katarzyny Majstrak i Pana Łukasza Mendaka.

            Celem wycieczki była nauka i zabawa w plenerze wprowadzająca w świat twórczości naszego Patrona.

            Najpierw pod kierunkiem przewodników uczniowie zwiedzili pałacyk H. Sienkiewicza, utrwalili          i poszerzyli wiadomości o pisarzu, jego życiu i twórczości.

            Następnie udali się na gry terenowe nawiązujące do powieści H. Sienkiewicza „ W pustyni               i w puszczy”. Uczniowie klas 0 – III  zbierali naklejki zwierząt do dziennika podróżnika. Zaś uczniowie klas IV -  VIII rywalizowali w grze terenowej „ Śladami Stasia i Nel”, rozwiązywali zagadki dotyczące znajomości lektury, tworzyli układy rytmiczne na instrumentach, przezwyciężali trudności na przygotowanym terenie, ćwiczyli spostrzegawczość, pamięć słuchową i wzrokową .

            Po fizycznym i umysłowym wysiłku wszyscy udali się na ognisko z kiełbaskami.

            Ostatnim punktem tego dnia była zabawa w parku edukacyjno – przyrodniczym, w którym uczniowie mogli przeprowadzić doświadczenia ze światłem i wodą, , poznać kompas, zegar słoneczny, bliźniacze lustra, poszerzyć wiedzę na temat mieszkańców i owoców lasu.

            Ten dzień upłynął w miłej atmosferze.

          • Dzień Ziemi

          • W związku z przypadającym na dzień 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Ziemi odbył się w naszej szkole konkurs na ekokreację. Każda klasa zaprojektowała, wykonała i zaprezentowała oryginalny strój z materiałów przeznaczonych do recyklingu. 8 maja nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu poprzedzone pokazem przygotowanych kreacji.

            Jury podjęło decyzję, aby w kategorii klas 0-III nagrodzić strój przygotowany przez klasę 0, zaś w kategorii klas IV-VIII najwyższą nagrodę przyznać klasie VI.

          • Lekcja historii w Oświęcimiu

          • 28.04.2023 r uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku wraz z dyrektorem szkoły Anna Podolską, nauczycielem historii Agnieszką Paszkiel i wychowawcą  Małgorzatą Głowalą udali się na wycieczkę do obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. Wybór terminu nie był przypadkowy, ponieważ w kwietniu obchodzony jest Dzień Pamięci Narodowej. Zwiedzając obóz i poznając historię zagłady i ludobójstwa okresu II wojny światowej uczniowie oddali hołd zamordowanym przez nazistowskie Niemcy. Wyjazd integracyjny uczniów, nauczycieli i rodziców był ważną lekcją historii o której nie wolno zapominać, ponieważ od młodego pokolenia Polaków zależy w jaki sposób będziemy pamiętać o tych straszliwych wydarzeniach w naszej historii oraz o tym, że życie w wolnym, demokratycznym kraju jest niezwykle ważne. Należy uświadamiać uczniom, że szacunek, a przede wszystkim pamięć o naszej historii jest przejawem patriotyzmu i miłości do ojczyzny.

            Agnieszka Paszkiel

          • Wiwat Trzeci Maj!

          • Uczniowie naszej szkoły uczcili uroczyście 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja, wolność, naród – te trudne pojęcia wyjaśnili nam w obrazowy sposób uczniowie klas III, V i VIII pod kierunkiem nauczycieli. Wysłuchaliśmy też wykonań kilku piosenek patriotycznych – tych klasycznych i tych z nowszego repertuaru.