"Naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na bolesne doznania" - usłyszeliśmy podczas uroczystej akademii z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przygotowali ją uczniowie z klas IV-VIII pod kierunkiem pani Agnieszki Paszkiel i pana Łukasza Pietrzyka. Wiersze i piosenki, które usłyszeliśmy podczas występu, dostarczyły nam wzruszeń i skłoniły do refleksji.
Szczególnie poruszającym przeżyciem było dla nas wysłuchanie wspomnień pani Marianny Boczek, prababci jednej z naszych uczennic i naocznego świadka tamtych wydarzeń. W szczerej i zajmującej rozmowie z prawnuczką pani Marianna opowiedziała nam o okropieństwach wojny, tragicznym losie ludności cywilnej i walce o przetrwanie, przypominając nam o tym, jakie mamy szczęście, że możemy żyć w czasach pokoju.